Zarząd Oddziału w Katowicach

List ZNP do minister edukacji

29 października 2014

Dlaczego MEN podejmuje tak ważną dyskusję bez udziału wszystkich partnerów społecznych.

Szanowna Pani

Joanna Kluzik-Rostkowska

Minister Edukacji Narodowej

W związku z komunikatem, który ukazał się na stronie internetowej ministerstwa edukacji („Spotkanie minister edukacji ze związkowcami NSZZ Solidarność”, 22.10.2014) i zapowiedzią kolejnego spotkania z przedstawicielami oświatowej „S”, Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca się z prośbą o wyjaśnienie charakteru rozmów dotyczących systemowych rozwiązań w oświacie tylko z jednym związkiem zawodowym. Jeżeli bowiem MEN podejmuje tak ważną dyskusję, jak wynika z komunikatu, rodzi się pytanie, dlaczego tego rodzaju tematyka poruszana jest bez udziału innych partnerów społecznych.

Związek Nauczycielstwa Polskiego – największy związek działający w oświacie od prawie 110 lat – jest zaniepokojony taką formą prowadzenia dialogu społecznego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Od kilkunastu lat w resorcie odbywały się bowiem konsultacje z przedstawicielami wszystkich nauczycielskich związków zawodowych. Praktyką stało się prowadzenie dialogu społecznego zarówno w formie zinstytucjonalizowanej, jak i niesformalizowanej, ale zawsze z poszanowaniem wszystkich uczestników dialogu społecznego w obszarze edukacji.

Związek Nauczycielstwa Polskiego wielokrotnie inicjował i podejmował tematy dotyczące rozwiązań systemowych w oświacie, statusu zawodowego nauczycieli, roli dyrektora szkoły, dostępu do edukacji, jakości kształcenia i wychowania przedszkolnego oraz wielu innych. Przedstawiciele ZNP zawsze aktywnie uczestniczyli w rozmowach na temat kierunków rozwoju edukacji i planowanych zmian, odbywających się w ministerstwie edukacji. Jesteśmy przekonani, że taka forma dialogu społecznego, uwzględniająca poszanowanie wszystkich partnerów społecznych w oświacie, powinna zostać utrzymana. Związek liczy na kontynuowanie dobrej praktyki otwartej dyskusji między przedstawicielami rządu i związkami reprezentującymi pracowników oświaty.

Z poważaniem,

Sławomir Broniarz